יום רביעי, 2 בדצמבר 2015

כל מה שחשוב לדעת על תינוקות חורף

אז כולם מדברים עכשיו על ההכנה לחורף- מחלות, חימום החדר, מזג האויר ועוד.
אני רוצה לתת מספר נקודות למחשבה בהקשר של תינוקות קטנים בחורף מנקודת ההתפתחות שלהם.

נח הוא היפה החדש...
החורף מביא עימו קור, מה שמאלץ אותנו לעטוף את התינוקות במספר שכבות עבות. חשוב מאוד לשים לב שלתינוק יהיה נח לזוז בתוך הבגד. נכון שבג'ינס החדש עם המעיל עור הוא מתוקי ממש ודומה לאבא, ונכון שבשמלה והגרביון היא נסיכותית לחלוטין, אולם בגד שאינו מרווח ואלסטי מגביל את התנועתיות של התינוק ויכול אף לעכב התפתחות. באותה מידה גם בגד שקטן מדי מגביל את התנועתיות (אפילו שהוא נלבש רק פעם אחת ועלה המון כסף...). אם קשה לתינוק להרים יד לגירוי, לכופף ברך לזחילה, לשבת עם מכנס ג'ינס הוא פשוט לא יעשה את הפעולות הללו. על כן חשוב גם להשוויץ מדי פעם בתינוקי שלי אך יש להקפיד כי ברוב שעות הפעילות של התינוק הוא יהיה חופשי ותנועתי ללא מגבלה.

כמה נעים ורך הבגד...
בחורף, בגלל הקור, התינוקות עטופים מכף רגל ועד צוואר בבגדים חמים, נעימים ורכים. למעשה, הממשק שלהם עם העולם הוא דרך הבגדים- אין כף רגל חשופה, אין אמה או זרוע, שוק או ירך שנחשפות למגע האמיתי של העולם. בצורה זו התינוק לא לומד להסתגל למרקמים שונים במגע על פני העור ויכולה להתפתח רתיעה חושית של ממש. כך כשפורץ האביב ומזג האויר מתחמם, התינוקות גדלים וזוחלים חופשי, אנחנו רוצים לצאת לפארק, לגינה הציבורית, לפיקניק ביער או אפילו לחוף הים אך התינוק לא מוכן לשכב/לזחול/לשבת על שום מרקם זר (חול, דשא, שטיח אפילו לפעמים). אם כן מה עושים? מרגילים את התינוק לתחושות ומרקמים שונים על פני העור כבר מגיל לידה- וכן- גם בחורף. כל יום לפני האמבטיה, כשמחממים חדר ומפשיטים את התינוק בכל מקרה, נותנים גירוי על פני העור עם מרקמים שונים כגון- ספוג, נוצה, ליפה, מברשת שיניים, צעיף, השיער של אמא, עיפרון ועוד. ככל שהתינוק יקבל תחושה של יותר מרקמים שונים תגדל יכולת ההסתגלות שלו למרקמים חדשים.

אם לי קר אז לו בטח קר...
חשוב לשמור על חום גוף התינוק. יחד עם זאת, כמו שבני אדם רגישים לקור בצורה שונה, כך גם תינוקות. חשוב לשים לב שלתינוק לא קר אך גם לא חם מדי. תינוק שחם לו מדי יהיה חסר מנוחה ויבכה. יש להקפיד לבדוק אם התינוק מזיע באזור הצוואר או לא. אם חם לו רצוי להוריד שכבה, להיפטר מהשמיכה או להפסיק את החימום. באותה מידה, חשוב לוודא שלא קר מדי לתינוק. זאת נבדוק על ידי נגיעה באפו של התינוק. אם הוא קריר אז ככל הנראה קר לתינוק. לחילופין ניתן לבדוק בבטן. כפות ידיים ורגליים קרות אינן מדד יעיל לכך משום שלא בהכרח מייצגות.

שיהיה לכולנו חורף חם ונעים

הכותבת היא הדס שדה - מדריכת התפתחות תינוקות מוסמכת בשיטת "צעד ראשון"

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה