יום שלישי, 23 בפברואר 2016

נעליים וצעד ראשון- האמנם?

אחד הנושאים הכי פחות מדוברים לטעמי הינו נושא ההליכה והנעליים. הרי די ברור שכאשר הולכים על שתי רגליים יש לנעול נעליים. יש לכך אף סימוכין בחנויות הנעליים השונות כדוגמת "נעלי טרום הליכה" ו "נעלי צעד ראשון". אז מתי באמת כדאי לנעול לתינוק נעליים ואילו?
ראשית התשובה טמונה בהבנה של ההליכה הראשונית. כאשר תינוק נעמד לראשונה בחייו כף הרגל לא תמיד משמשת את התנועה בצורה המלאה והנכונה שלה. ישנם תינוקות שמושכים עצמם דרך כוח הידיים וכמעט שאינם מניחים את כף הרגל על הקרקע בשלב המעבר לעמידה, ישנם תינוקות שמניחים את כף הרגל כשהיא נטויה על צידה החיצוני או מעוגלת על אצבעות הרגליים. בשלבים ראשוניים אלו חשוב ללמד את התינוק הנחת כף רגל מאורגנת ודחיפת גופו על ידי הרגליים.
בשלב הבא כשהתינוק הולך בהליכה צדית מסביב לרהיט חשובה תנועתיות כף הרגל לשם ייצוב התנועה.
כאשר תינוק נעמד באופן עצמאי (ממרכז חדר ללא רהיט או תמיכה) חשובה אף יותר הנחה מאורגנת ויציבה טובה של כף הרגל. ובשלב ההליכה הראשונית וייצוב הגוף תנועתיות כף הרגל ושורש כף הרגל חשובות מאוד ליציבה נכונה ופיתוח השרירים שתומכים את ההליכה.
לאחר שהבנו כי בכל אחד מהשלבים הראשונים בהם כף הרגל מונחת על הקרקע יש חשיבות עצומה לתחושות, ליציבה ולתנועתיות של כפות הרגליים קל יהיה להבין את ההמלצות לגבי נעליים.
ראשית אתחיל ואומר שתמיד עדיף להיות יחף עד כמה שניתן. זו הדרך הטבעית ביותר עבור גופינו, קשת כף הרגל לא מוגבלת, תנועתיות שורש כף הרגל איננה מוגבלת והתחושה בכף הרגל היא מקסימלית. אולם לא תמיד ניתן לאפשר לתינוק להסתובב יחף מפאת חום/קור. במידה ויש צורך בכיסוי כפות הרגליים ההמלצה היא לאפשר מקסימום תנועתיות בכף הרגל ושורש כף הרגל (הקרסול). זאת ניתן להשיג על ידי גרביים (דקות ככל שניתן) או נעלי עור טבעיות בהן הסולייה היא פשוט עור טבעי- נעליים אלו ידועות לרוב כנעלי טרום הליכה בחנויות נעליים. בדרך זו כף הרגל יכולה לנוע למעלה ומלמטה, לצדדים ואצבעות הרגל יכולות להתכווץ ולהימתח בהתאם לרמת היציבות הנדרשת (משתנה כשמעבירים משקל קדימה, אחורה ולצדדים). "נעליים" אלו יתאימו גם בשלבי ההליכה הראשוניים (מהצעד הראשון ועד כחצי שנה לאחר מכן).
בשלב ההליכה הראשונית מומלץ גם לאפשר לתינוק ללכת על משטחים שאינם ישרים מאוד כגון חול, כריות וכדומה על מנת לפתח את כל שרירי היציבה של הרגל. כמובן שהליכה זו איננה יעילה אם התינוק נועל נעל גבוהה עם סולייה קשיחה אשר מקבעת את תנועת הרגל וכף הרגל.
מתי אם כן אפשר לעבור לנעליים רגילות?
החשיבות של נעליים רכות מאוד היא בעיקר בשנת ההליכה הראשונה של התינוק או הפעוט אם כי מומלץ לנעול נעליים כמה שיותר רכות ותומכות תנועה טבעית עד גיל חמש, שכן ההליכה מתעצבת ומשתכללת עד גיל חמש. 
לאחר שההליכה של התינוק או הפעוט התייצבה בשלב הראשוני שלה (שוב כחצי שנה לאחר התחלת הליכה) ניתן לעבור לנעליים "רגילות" ועדיף נעליים "נמוכות" ולא גבוהות על מנת למנוע קיבוע של תנועתיות הקרסול. אין חשיבות אמיתית לסוג הנעל ברמת ההליכה ועל כן עדיף לקנות נעליים שקל לפעוט ללמוד לנעול ולחלוץ אותן בעצמו על מנת לעודד עצמאות.
לסיכום, לא מומלץ לנעול נעל כלשהיא לתינוק שטרם החל ללכת- עדיף להסתפק בגרב אם חייבים לכסות את כפות הרגליים. בשלבי המעבר לעמידה והליכה הראשוניים ביותר חשוב מאוד להקפיד על תנועתיות כף הרגל ושורש כף הרגל ועבודה על הנחה נכונה של כף הרגל על הקרקע. לאחר תחילת הליכה (כחצי שנה) ניתן לעבור לנעליים רגילות ומומלץ שתהיינה נמוכות. אולם בכל שלב תמיד ההמלצה הטובה ביותר היא לאפשר לתינוק או הפעוט להיות יחף ככל הניתן והשתמש בנעליים רק על מנת לחצוץ בין כף הרגל לתווך "מסוכן" כגון משטח לוהט (בקיץ), קוצים, רטיבות וכן הלאה.

נכתב על ידי הדס שדה - מדריכת התפתחות תינוקות מוסמכת בשיטת "צעד ראשון" - 0545615820.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה